Biznes, Firma, E-biznes Dom, Ogród, Wnętrza Inne

Kiedy najczęściej wykonuje się pomiary geodezyjne?

Pomiary geodezyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i są one stosowane obecnie w wielu celach. Zobacz, na czym dokładnie polegają i kiedy wykonuje się je najczęściej. Podpowiadamy też, jak wybrać odpowiedniego geodetę do ich przeprowadzenia!

Pomiary geodezyjne – na czym polegają?

Termin pomiarów geodezyjnych odnosi się do wykonania odpowiednich pomiarów gruntów i budynków, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące ich wymiarów oraz położenia.

 

Za pomocą pomiarów można uzyskać aktualne informacje w terenie, a następne porównać je z informacjami znajdującymi się w dokumentacji geodezyjnej. Dzięki temu można również wykryć ewentualnie nieprawidłowości, na przykład przesunięcia granic czy nieprawidłowe położenie budynków na działce.

 

Do wykonania pomiarów geodezyjnych wykorzystuje się obecnie specjalne urządzenia geodezyjne, które pozwalają na precyzyjne wyznaczenie wartości pomiarów.

 

Kto zajmuje się wykonaniem pomiarów geodezyjnych?

Specjalistą uprawnionym do wykonywania pomiarów geodezyjnych jest geodeta. Jest to osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe, czyli ukończyła ona studia geodezyjne. Również musi ona zaliczyć egzamin państwowy, aby otrzymać uprawnienia do pracy jako geodeta.

 

Z usług geodezyjnych można skorzystać w biurach geodetów działających dzisiaj na terenie całego kraju. Z ich ofertami oraz adresami można zapoznać się bardzo łatwo w internecie.

 

Gdy chodzi o pomiary geodezyjne w Krakowie, są one obecnie prowadzone w wielu firmach, których adresy można znaleźć już teraz online.

 

Jakie jest zastosowanie pomiarów geodezyjnych?

Za pomocą pomiarów geodezyjnych można sprawdzić wymiary konkretnych terenów pod kątem ich obszaru oraz wysokości. Na podstawie takich pomiarów można zatem uzyskać dokładne informacje o konkretnej nieruchomości.

 

Pomiary geodezyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie wykonuje się je z wielu powodów. Najczęściej pomiary te stosowane są w poniższych przypadkach:

 

  1. Określenie wymiarów i położenia działki

Aby określić, jakie wymiary ma konkretna działka i jak jest ona położona, geodeta wykonuje odpowiednie pomiary. Dzięki temu można określić, jaki jest przebieg jej granic, gdzie dokładnie się ona znajduje, a także ocenić, czy wykonane pomiary zgadzają się z informacjami znajdującymi się w dokumentacji.

 

Takie prace często wykonuje się w przypadku zakupu działki lub też wtedy, gdy planuje się rozpocząć jej użytkowanie, rozpocząć na niej budowę.

 

  1. Podział działki

Kolejną sytuacją, gdy wykonuje się pomiary geodezyjne, jest podział działki, na przykład w przypadku jej sprzedaży czy darowizny.

 

W takiej sytuacji geodeta może wykonać niezbędne pomiary pozwalające następnie na przeprowadzenie podziału działki zgodnie z życzeniem jej właściciela.

 

  1. Budowa domu albo innego budynku

Również pomiary geodezyjne w Krakowie oraz w innych miejscowościach prowadzone są wtedy, gdy planuje się rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego albo innego budynku na działce.

 

W tym przypadku pomiary pozwolą nie tylko na wyznaczenie granic, ale również pozwolą na odpowiednie usytuowanie budynku na działce. Pomiary wykonuje się również po zakończeniu budowy, aby ocenić, czy budynek został odpowiednio zbudowany zgodnie z dokumentacją projektową i geodezyjną.