Botoks jako substancja o wielu zastosowaniach

Masz problem z nadpotliwością, która zmniejszyła pewność siebie? A może masz wstydliwy problem związany z nietrzymaniem moczu? Na ratunek przychodzi jad kiełbasiany potocznie nazywany botoksem. Czy zabieg ten jest popularny? Ile kosztuje? Wpisując w przeglądarkę np. botoks warszawa, cena świadczenia tej usługi jest uzależniona od miejsc, w którym chcemy zaaplikować substancję. 

Czym jest botoks?

Botoks to powszechna nazwa jadu kiełbasianego. Jest to substancja białkowa z grupy neurotoksyn, która stosowana jest w medycynie estetycznej (usuwanie zmarszczek, powiększanie piersi oraz ust) oraz w leczeniu kurczy poszczególnych części twarzy i potliwości organizmu. 

Działanie botoksu polega na zatrzymywaniu impulsów nerwowych, które powodują napięcia mięśni, a w rezultacie paraliż. Właściwość tej substancji odkryto już w latach 70. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy użyto botoksu do leczenia zeza. 

Znalezione obrazy dla zapytania botoks

Zastosowanie botoksu w medycynie

Jad kiełbasiany jest stosowany przede wszystkim w neurologii, co obala mit, że jest on stosowany wyłącznie do powiększenia części ciała. Ma swoje zastosowanie zwłaszcza w chorobach układu nerwowego np. dystonii, która polega na mimowolnych skurczach mięśni. 

Substancja jest stosowana również przy leczeniu stwardnienia rozsianego powodującego również u osób chorych mimowolne, silne skręty mięśni, lecz niestety nie znajduje swego zastosowania przy stwardnieniu zanikowym bocznym. Pozytywny wpływ jadu kiełbasianego wykorzystuje się również w trakcie leczenie udaru mózgu, urazów rdzenia kręgowego oraz przy leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego. 

Botoks jest substancją pomocniczą przy leczeniu bruksizmu. Choroba ta powoduje nadmierną aktywność mięśni żwaczy, która objawia się nocnym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Może to skutkować niszczeniem zębów i dysfunkcji w obrębie szczęki. 

Jak już wiemy, substancja ta działa rozluźniająco i rozkurczająco. W związku z tym botoks jest stosowany przy leczeniu achalazji przełyku, która powoduje mimowolne zwężenie przełyku. W trakcie leczenia m.in. stosuje się botoks w celu wiotczenia mięśni przełyku. Substancja ta pomimo szerokiego stosowania w chorobach powodujących skurcz mięśni oraz jest traktowana jako lek przeciwbólowy m.in. przy leczeniu migren. 

Osoby, które mają problem z nadpotliwością, również z powodzeniem mogą wybrać botoks jako formę leczenia. Po zaimplementowaniu botoksu do danych gruczołów potowych dochodzi do zablokowania impulsów nerwowych, co w konsekwencji blokuje sygnał o wydzielaniu potu.

Jak kształtują się ceny zabiegów, w których stosuje się botoks?

Ceny zastrzyków z botoksem są uzależnione od rodzaju zabiegu. Jeżeli zdecydujemy się na prosty zabieg w ramach medycyny estetycznej tzw. lifting, musimy liczyć się z kosztem ok. 1000 zł. Zastosowanie botoksu w celach rozluźnienia mięśni np.  w trakcie łagodzenia objawów stwardnienia rozsianego czy bruksizmu to koszt ok. 2000 zł.  

Podsumowanie

Botoks z powodzeniem jest stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale również przy leczeniu chorób neurologicznych zwłaszcza tych powodujących mimowolne skurcze mięśni, migreny oraz nadmierną potliwość.