Sprawozdanie merytoryczne za 2012 r.

Przedstawiamy sprawozdanie merytoryczne z działalności statutowej Lubuskiego Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT w 2012r. Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT w 2012 roku zorganizowało XIV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. „Samolot-Lotnisko-Latanie", Festiwal Filmu I Teatru Im. Maćka Kozłowskiego w Kargowej, współorganizowało także 6 spotkań w Zielonogórskim Salonie Poezji i Czytelni Dramatu.


1. XIV Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny „Samolot-Lotnisko-Latanie"
Ogłoszenie konkursu pozwoliło na kontynuację największej cyklicznej imprezy w dziedzinie plastyki w województwie lubuskim, upowszechnianie, w szerokim tego słowa znaczeniu, formy plastycznej, jaką jest rysunek satyryczny, zapoznawanie się z nowymi nurtami tej dziedziny sztuki w Europie i na świecie, debiut artystyczny młodych, uzdolnionych plastyków, zarówno profesjonalistów (uczniów oraz studentów szkół i uczelni plastycznych), jak i amatorów, integrację wokół zadania uznanych autorytetów w tej dziedzinie, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Kolejne działania, w ramach przedsięwzięcia podejmowane przez Stowarzyszenie, doprowadziły do otwarcia wystawy pokonkursowej (7 września br. w Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze).
29 września br. podczas finisażu w Sali Dębowej Biblioteki, nastąpiło podsumowanie konkursu, z udziałem satyryków, jurorów, zwycięzców (m.in. Rosji, Izraela, Niemiec, Serbii, Czech). Gościem Gali był artysta kabaretowy Grzegorz Halama, który zaprezentował autorski program piosenek literackich i kabaretowych.

Jedną z konkursowych nagród, ufundowaną przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, była wystawa Magdaleny Wosik "DO ZIELONEJ GÓRY NOGAMI", która została otwarta 29 września br. w siedzibie BWA.
W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie od 26 listopada 2012 r. można było oglądać pokonkursową ekspozycję prac XIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Muzeum Karykatury już po raz drugi prezentuje najlepsze prace tego Konkursu.
6 grudnia br. otwarta została w Bibliotece Norwida wystawa prac Zygmunta Zaradkiewicza – jurora zielonogórskiego Konkursu, grafika, ilustratora, rysownika, dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, przewodniczącego jury XIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.

W/w imprezy były okazją nie tylko do wypromowania i popularyzacji twórczości lokalnych artystów – satyryków, ale także integracji środowiska plastyków lubuskich wokół działań Biblioteki. Usytuowanie wystawy pokonkursowej w salonie wystawowym Biblioteki umożliwiło dotarcie do niej prawie 24 tys. użytkownikom odwiedzającym instytucję, turystom z kraju
i zagranicy, a także uczniom wszystkich typów szkół Zielonej Góry i innych miejscowości oraz studentom. Jej ekspozycja w Muzeum Karykatury w Warszawie pozwoliła osobom spoza województwa obejrzenie pokłosia Konkursu, była też formą promocji Zielonej Góry jako ośrodka kulturalnego ważnych, międzynarodowych przedsięwzięć o wieloletnich tradycjach.
Wydany został także katalog z pracami pokonkursowymi, który jest udokumentowaniem i trwałą pamiątką Konkursu. Katalog został rozesłany do uczestników konkursu z całego świata.

Jury w składzie:
• Zygmunt Zaradkiewicz – rysownik, grafik, dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie (przewodniczący jury),
• Jacek Frankowski – rysownik, karykaturzysta, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,
• Mirosław Gancarz – satyryk, specjalista ds. promocji połączeń lotniczych w woj. lubuskim,
• Leszek Kania – znawca sztuki, z-ca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej,
• Wojciech Kozłowski – znawca sztuki nowoczesnej, dyrektor BWA Zielona Góra,
• Krzysztof Rutkowski – satyryk, dziennikarz Radia Zachód,
• Maria Radziszewska – członek LSMDK DEBIUT (sekretarz jury)
zapoznało się z 930 pracami 382 autorów (z 45 państw), nadesłanych na konkurs, nominowało 26 prac do nagród i wyróżnień (regulaminowych oraz sponsorskich) i postanowiło przyznać 4 nagrody główne:
GRAND PRIX - Mikhail Zlatkovsky (Rosja)
I NAGRODA - Bretislav Kovarik (Czechy)
II NAGRODA - Ewelina Soból (Polska)
III NAGRODA - Grigori Katz (Izrael)
Ponadto przyznano nagrody i wyróżnienia dodatkowe, ufundowane przez sponsorów:
- Jovan Prokopljević (Serbia) - Nagroda Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie
- Julian Bohdanowicz (Polska) - Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.Norwida w Zielonej Górze
- Burkhard Fritsche (Niemcy) - Nagroda Elektrociepłowni "Zielona Góra" S.A.
- Jacek Helmut (Niemcy) - Nagroda Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.
- Mihai Ignat (Rumunia) - Nagroda Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
- Vladimir Pavlik (Słowacja) - Nagroda Zielonogórskiego Ośrodka Kultury
- Magdalena Wosik (Polska) - Nagroda BWA w Zielonej Górze
- Ivan Ŝimek (Słowacja) - Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie
- Ewelina Soból (Polska) – wyróżnienie Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak.
LSMDK DEBIUT pozyskało na organizację Konkursu 30 tys. z Urzędu Miasta Zielona Góra oraz 9 tys. ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach otwartych konkursów na realizację zadań pożytku publicznego. 9 759 zł pozyskano od sponsorów i darczyńców na wkład własny zadania.

2. Festiwal Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego. Kozzi Gangsta Film w Kargowej (5-8 lipca 2012)
Festiwal Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego. Kozzi Gangsta Film w Kargowej (5-8 lipca 2012) był unikatową formą promocji twórczości filmowej i teatralnej Macieja Kozłowskiego, ale także gatunku filmu jaki prezentował: kryminału, sensacji, filmu akcji. Przegląd jego imienia zapoczątkował w Kargowej, jego rodzinnym mieście, cykl imprez filmowych i teatralnych propagujących różne nurty i trendy panujące w polskiej kinematografii i świecie teatru. Zamysł tegorocznej imprezy oparty był na refleksji o Macieju Kozłowskim i jednocześnie przybliżeniu gatunkowych inspiracji filmem sensacyjnym, kryminalnym i kinem akcji.
Nurtami tematycznymi Festiwalu były:
- przegląd filmografii Maćka Kozłowskiego,
- przegląd twórczości teatralnej Maćka Kozłowskiego (we współpracy z Teatrem Narodowym w Warszawie),
- klasyka gatunku kina gangsterskiego,
- Polskie kino kryminalno-sensacyjne,
- kino aktorskie,
- polskie kino akcji,
- kino niemieckie (we współpracy z Festival Cottbus),
- Piotr Łazarkiewicz - Retrospektywa.

Gościem specjalnym Festiwalu była żona Macieja Kozłowskiego - Agnieszka Kowalska wraz z synem.
Powołana została także Rada Artystyczna Festiwalu składająca się z krytyków filmowych, teatralnych, artystów - Andrzeja Bucka, Andrzeja Nowaka, Agnieszki Kowalskiej, Jakuba Łysakowskiego, Łukasza Maciejewskiego.
Spotkania z filmem i sztuką teatralną odbywały się w kilku przestrzeniach miejskich w Kargowej:
- Cafe - Film - (kawiarnia - namiot na Rynku w Kargowej, spotkania z gwiazdami, przyjaciółmi i współpracownikami M. Kozłowskiego) - 4 spotkania ze: Zbigniewem Hołdysem (5.07.2012), Wojtkiem Tomczykiem (6.07.2012), Wiesławem Komasą (7.07.2012), Łukaszem Maciejewskim, Mariuszem Bonaszewskim, Januszem Chabiorem (8.07.2012)
- Ekran przy Ratuszu, czyli kino Vabank - pokazy dużych ekranizacji z udziałem M. Kozłowskiego, jak i wielkich produkcji z nurtu sensacyjnego i kryminalnego: 4 pokazy, "Księstwo", Święty interes", "Operacja Dunaj", "Lincz"
- GOK, czyli Kino "Ojciec Chrzestny" - 9 pokazów, w tym: film "Wygrany", "Chrzest", "Dwa ognie", "Generał NIL"
i przedstawienia: "Monsters. Pieśni morderczyń","Elegia Styks", "Orkiestra", "Wieczór w Teatrze Wielkim", Kozłowiana - portret aktora, wieczór wspomnień o M. Kozłowskim - Światowid, czyli Kino Sherlock Holmes: 15 pokazów, w tym:
"W imieniu diabła", "Mistyfikacja", "Uwikłanie", "Ogniem i mieczem", "Krzysztof", "Matka Teresa od kotów", "Weekend", "Kołysanka", "80 milionów", "Moje kino", "DAAS", "Wymyk", "Sala Samobójców", "Róża", "KI", multimedialne widowisko LUC i Adam Bałdych,
- Sala sesyjna, czyli Kino Gangsterzy i filantropi: 20 pokazów, w tym: "Ojciec Chrzestny", "Robert Mitchum nie żyje", "Zwerbowana miłość", "Psy", "Drugi brzeg", "Odjazd", "Kocham kino", "Miasto prywatne", "Droga na drugą stronę", "Gangsterzy i Filantropii", 'Trick", "Krew i honor" , "Pan Anatol szuka miliona", „Janosik" i bajki dla dzieci
- Przystanek Teatralny: Stacja Agatha Christie, w tym 4 prezentacje teatralne: "Ludzie, nie trzeba bać się", "Projekt: Wardejn", "Gdy runie obora jest już za późno", "Halo nazi - cześć faszysto".

Dodatkowo w trakcie trwanie Festiwalu odbywały się warsztaty teatralne, które prowadził aktor - Michael Becker oraz scenarzysta - Maciej Wojtyszko.
Imprezą towarzyszącą był także mecz piłki nożnej Przyjaciele Maćka Kozłowskiego vs. Narodowa Reprezentacja Bezdomnych.
Festiwalowi towarzyszyła wystawa wypożyczona z Instytutu Goethego "Niemiecka powieść kryminalna".
Projekt realizowany był zgodnie z ideą partnerstwa, ponieważ realizowany był we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Wilhelma Blanke w Kargowej, Biblioteką Publiczną im. E. Paukszty w Kargowej, Urzędem Miasta i Gminy w Kargowej, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze, Staatstheater Cottbus oraz FilmFestival Cottbus (Niemcy)..

W trakcie realizacji projektu udało się także osiągnąć cele społeczne: zaktywizować społeczności Kargowej do współtworzenia nowego wizerunku miasta i regionu, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, zbudować i umocnić tożsamość regionalną, wzmocnić patriotyzm lokalny, wykreować małą ojczyznę, wpłynąć na kształtowanie wrażliwości estetycznej odbiorców (młodych i dorosłych).
Realizatorzy zadania zauważyli duży udział lokalnej społeczności we wszystkich wydarzeniach Festiwalowych, zainteresowanie imprezami towarzyszącymi, chęć pomocy przy sprawach organizacyjnych i technicznych.

Powstała strona internetowa dotycząca festiwalu kozzigangsta.pl chętnie odwiedzana przez lokalną społeczność, także przy Kinie przy Ratuszu, gdzie za darmo można było obejrzeć stronę przez hotspoty. Włączenie się do prac merytorycznych przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Kargowej, wolontariuszy zaangażowanych przez te instytucje, doprowadziło do integracji i wzrostu umiejętności lokalnej społeczności. Miasto na czas Festiwalu ożyło, przyciągnęło widzów nie tylko z regionu, ale i z całej Polski, a także turystów wypoczywających w okolicznych miejscowościach. Biuro Festiwalowe, działające do godz. 22.00 każdego dnia Festiwalu, korzystało z pomocy wolontariuszy z Kargowej i okolic, a także niepełnosprawnych osób, chcących wspomóc imprezę.
LSMDK DEBIUT pozyskało na organizację Festiwalu 149 983,99 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
16 850,00 zł na wkład własny pozyskano od Gminnego Domu Kultury im. W. Balanke w Kargowej (partnera i współorganizatora imprezy).

3. Zielonogórski Salon Poezji i Czytelnia Dramatu
Stowarzyszenie we współpracy z Wojewódzka i Miejską Biblioteką Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze w 20123 roku przygotowało cykl spotkań w Zielonogórskim Salonie Poezji i Czytelni Dramatu:
Zielonogórski Salon Poezji – cykl spotkań, podczas których mistrzowie żywego słowa, aktorzy, śpiewający poeci prezentują polską i zagraniczną twórczość poetycką. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck.

Odbyły się 3 spotkania:
- 9 lutego Czytanie Wisławy Szymborskiej – salon poświęcony pamięci zmarłej 1 lutego 2012 poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla. W programie: czytanie poezji przez zielonogórskich aktorów – Martę Artymiak i Wojciecha Czarnotę oraz wspomnienia lubuskich literatów ze spotkań z poetką.
- 11 maja Poezja kobieca w wykonaniu Anny Seniuk, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, profesora Akademii Teatralnej w Warszawie. Moderator: Anna Polus.
- 9 października Spotkanie ze Zdzisławem Wardejnem. Moderator: Andrzej Nowak. Ponadto projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Dudziewicza – Paradoks o konduktorze z udziałem Zdzisława Wardejna.
Czytelnia Dramatu – cykl publicznych prób czytanych wybranych współczesnych dramatów bądź spektakli z udziałem znanych aktorów i reżyserów.

Odbyły się 3 spotkania:
- 26 stycznia monodram Po schodach. Scenariusz: Lucyna Sosnowska i Magda Kupryjanowicz, reżyseria Lucyna Sosnowska, pomysł dramaturgiczny i wykonanie AGNIESZKA MANDAT
- 29 marca monodram Krzyk Anny Burzyńskiej, w reż. Andrzeja Pieczyńskiego, w wykonaniu MARZENY WIECZOREK, aktorki Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
- 15 grudnia spektakl Udręka życia Hanocha Levina w reż. Romana Krzywotulskiego w wykonaniu żarskiego TEATRU DREWNIANA KURTYNA.
Przed spektaklem odbyła się promocja antologii Hanocha Levina Ja i ty i następna wojna wydawnictwa ADiT oraz promocja monografii Teatr Drewniana Kurtyna Andrzeja Bucka. Prowadzenie: Andrzej Buck.