Lustrzane inspiracje  

Lustro. Taki prosty przedmiot użytku codziennego a tak wielu artystów i poetów inspirowało. Znamy je przede wszystkim z bajek, mitów, legend, baśni i filmów. Przedstawiano je jako przedmioty magiczne, kryjące nienamacalne tajemnice, przenoszące nas do innego świata. Występowało także w sztuce i malarstwie. Do dziś inspiruje artystów i twórców.  

Lustereczko powiedz przecie, czyli lustra w bajkach  

Któż z nas nie zna bajki o Królewnie Śnieżce, w której macocha każdego dnia zadawała lusterku pytanie o tą najpiękniejszą..?  To okruchy szkła w baśni o Królowej Śniegu, wbijając się w serce Kaja, zamieniły je w lód. Alicja odkryła, że istnieje równoległy świat po drugiej stronie lustra. Świat, w którym wszystko dzieje się odwrotnie. Lustro w baśniach miało także moc niszczycielską. Przekonał się o tym Bazyliszek, którego zniszczyło spojrzenie na swoje odbicie. Także Narcyz poznał niebezpieczne skutki wpatrywania się w siebie. Zakochał się w sobie i umarł z tęsknoty. 

Lustra w malarstwie 

Malarze na przestrzeni wieków także odnajdywali inspirację w tych małych, odbijających świat przedmiotach. Antyczne obrazy ukazują postaci przyglądające się sobie w lustrze lub przytulające własne oblicze. ‚Narcyz’ Caravaaggio przedstawia młodego mężczyznę przyglądającego się z intensywnym skupieniem swojemu odbiciu w tafli wody. Lustra antyczne pojawiały się w obrazach wielkich malarzy. Delavaux, w obrazie ‚Kobieta siedząca przed lustrem’, przedstawił lustro jako narzędzie obnażające nagość człowieka. Obraz ‚Próżność’ Gustave’a de Jonghe ukazuje cechę bezpośrednio kojarzoną z użytkowaniem lustra. Umieszczenie lustra w obrazie służyło nie tylko ukazaniu piękna, ale także dawało malarzowi możliwość eksperymentowania z perspektywą. Lustra fascynowały także pisarzy i fotografów. Jednym z najbardziej znanych zdjęć z lustrami jest ‚Autoportret zwielokrotniony’ Stanisława Ingacego Witkiewicza. Poetę zaintrygowała nowa forma utrwalania obrazu- fotografia i to w dodatku obrazu, na którym widać niewidoczne gołym okiem fragmenty rzeczywistości. Zdjęcie pochodzi z początków XX wieku i przedstawia mężczyznę stojącego tyłem i jego cztery lustrzane odbicia.  

Instalacje lustrzane  

Lustro jest dość tanim produktem natomiast bardzo piękne odbijającym światło, powiększającym przestrzeń i idealnym do eksperymentowania.  Lustra antyczne są dobre do salonu, ale by tworzyć większe dekoracje potrzeba innych materiałów. Oczywiście zwykłe lustra również nadają się do eksperymentów w sztuce współczesnej, jednak obecne technologie oferują szerszą gamę materiałów zwierciadlanych do tworzenia wspaniałych konstrukcji. Najpopularniejsza z nich to Sky Mirror autorstwa Anisha Kapoora z Wielkiej Brytanii. To dzieło sztuki współczesnej o wadze 10 ton stojące w Nottingham. Wklęsłe lustro, które odbija niebo tworząc niesamowity efekt wizualny.  W Londynie stoi także instalacja Dalston House, Leonardo Erlicha, elewacja utworzona z luster. W lustrzanej ścianie przegląda się otoczenie budynku. W Polsce także mamy lustrzaną instalację. Znajduje się ona w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernika i nazywa się ‚Szeptacze’. To metalowe rury odtwarzające dźwięki, ale także odbijające otoczenie. Lustra obecne są także w modzie. Gustav Troger z małych kawałków szkła tworzy ubrania. Modele na wybiegach, prezentując te kreacje, wyglądają jak żywe rzeźby.