Krajowe przewozy autokarowe – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu?

Chociaż na pierwszy rzut oka wynajem autokaru nie wydaje się być skomplikowanym zadaniem, aby uniknąć nieprzyjemności, powinniśmy jednak postępować według pewnych wskazówek oraz sprawdzonych schematów. Tylko takim sposobem, będziemy mogli mieć zupełnie wszystko pod kontrolą.

Jak podejść do poszukiwań najlepszego przewoźnika?

Jeżeli chodzi o przewozy autokarowe krajowe, panuje tutaj spora konkurencja, gdyż wiele firm oferuje takie usługi. To poniekąd dobra wiadomość, natomiast odnalezienie najlepszej oferty jest prawdziwym wyzwaniem. Najwięcej ofert odnajdziemy oczywiście w sieci, natomiast musimy mieć na uwadze to, że przewóz osób to niezwykle odpowiedzialna sprawa, dlatego musimy podejść do tego na poważnie. Pomocne okażą się opinie poprzednich klientów, rekomendacje i wszelkie inny formy ocen.

Umowa, czyli zawiązanie współpracy

Kiedy uda się nam już wyodrębnić najlepszego przewoźnika, nadchodzi czas podpisania umowy, aby dokonać wynajmu busa, bądź wynajmu autokaru. Jak z resztą w wypadku każdej ważnej umowy, jesteśmy zobowiązani do zapoznania się ze wszystkimi punktami regulaminu przewozu, a także wszelkimi załącznikami do umowy. Chociaż może wydawać się inaczej, to właśnie tam zawarte są informacje, które mogą mieć ogromny wpływ na naszą ostateczną decyzję. Najlepiej po prostu poprosić przewoźnika, aby przesłał nam wzór umowy. Wymienia się szereg elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy:

– Ilość kierowców, która ma największe znaczenie w wypadku dłuższy tras.

– Cena za konkretny limit kilometrów, a także koszty związane z jego przekroczeniem.

– Trasa podróży, wraz z jej szczegółowym opisem.

– Liczba miejsc w autokarze, stan pojazdu, a także wszelkie udogodnienia jakie czekają wewnątrz na pasażerów.

– Wysokość zaliczki oraz wszelkie terminy dokonywania płatności.

– Dane kontaktowe osoby, która odpowiada za wsparcie podczas wyjazdu.

– Podział kosztów, dotyczących ewentualnego wyżywienia oraz noclegu dla kierowców, a także opłat postojowych, drogowych oraz wjazdu do centrum większych miast.

Przed samym wyjazdem…

Naszym obowiązkiem jest to, aby poinformować przewoźnika o finalnych planach związanych z naszym wyjazdem. Dotyczy to wszelkich postojów, a także planowanych miejsc, jakie chcemy odwiedzić. Istnieje także możliwość zorganizowania policyjnej kontroli stanu technicznego pojazdu. Najlepiej jeśli zarezerwujemy usługę stosownie wcześniej, gdyż pozwoli to odpowiednio przygotować się kierowcom do trasy. Na kilka dni przed samym wyjazdem, przewoźnik jest zobowiązany do przekazania nam wszelkich danych kierowców, którzy będą obsługiwać transport autokarowy, a także potwierdzić zawarte ustalenia. Przydatna będzie też również znajomość telefonu alarmowego, który posłuży nam podczas niespodziewanych problemów. Pomocny okaże się również kontakt z kierowcami przed wyjazdem, aby upewnić się, że doskonale wiedzą gdzie znajduje się miejsce zbiórki oraz o której godzinie mają się pojawić. Warto też poprosić wszystkich, aby pojawili się nieco wcześniej, aby zapobiec stresowych sytuacji, kiedy któryś z uczestników się spóźni.

W czasie wyjazdu…

Gdy już znajdujemy się w wynajętym przez nas autokarze, konieczne jest potwierdzenie u kierowców całego planu przejazdu. Wypada również spisać początkowy stan licznika, dzięki czemu nikniemy jakichkolwiek nieporozumień podczas finalnego rozliczenia usługi. Wszelkie problemy powinniśmy próbować rozwiązać z kierowcami w pierwszej kolejności. Dopiero, kiedy to się okaże jednak niemożliwe, musimy kontaktować się za pośrednictwem numeru alarmowego. Kiedy usługa zostanie już w pełni zrealizowana, nadchodzi moment kiedy trzeba spisać końcowy stan liczników, a także potwierdzić kierowcom, że usługi zostały prawidłowo wykonane. Jeśli mamy jakiekolwiek uwagi bądź zastrzeżenia, te powinny być przedstawione kierowcom w formie pisemnej, wymagając jednocześnie stosownego potwierdzenia odebranych uwag.