Jak leczyć boreliozę?

Borelioza to choroba, która może się u nas rozwinąć po ugryzieniu kleszcza. Infekcja następuję, gdy kleszcz jest nosicielem bakterii tj. krętków i wprowadzi je wraz ze śliną do naszego ciała. Do zakażenia nie dochodzi od razu, przeważnie musi upłynąć co najmniej 24 do 48 godzin. To, dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie oglądać swoje ciała po przyjściu z parku, lasu czy łąki, gdzie mogły być kleszcze. Jeśli uda nam się szybko usunąć kleszcza, wówczas jest szansa, że nie dojdzie do zakażenia. 

Jakie są objawy boreliozy?

Jednym z typowych objawów boreliozy, który nie występuje jednak u wszystkich osób jest rumień wędrujący. Gdy zaobserwujemy zaczerwienienie na skórze, które ma powierzchnię powyżej 5 centymetrów, wówczas może być to znak, że mamy kleszcza. Taki rumień przeważnie pojawia się w miejscu pojawienia się kleszcza. W późniejszych etapach rozprzestrzeniania się choroby po organizmie, można zaobserwować również objawy narządowe dotyczące układu nerwowego oraz stawów. U osób zakażonych zazwyczaj występują przewlekłe bóle stawów, zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia,a  także problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, warto zgłosić się do lekarza, bo być może jesteśmy chorzy. Oczywiście mogą pojawić się także inne zmiany skórne, które występują jednak dość rzadko. U niektórych pacjentów zdiagnozowano chłoniaka limfocytowego skóry, który wygląda jak mała grudka. Guzek jest bezbolesny i przeważnie rozwija się na mosznie, płatkach uszu, brodawce sutka. Dość rzadką przypadłością w przypadku rozpoznania boreliozy jest także zanikowe zapalenie skóry kończyn.

Leczenie boreliozy

Borelioza leczenie to choroba, którą można skutecznie leczyć, przy czym dużo zależy od tego, w której fazie została ona wykryta. W tym wypadku zależność jest prosta, im szybciej leczenie boreliozy zostanie wdrożone, tym lepiej dla nas. Skuteczność leczenia farmakologicznego w pierwszych etapach po zarażeniu jest duża. Można oczywiście zdecydować się także na leczenie boreliozy naturalnymi metodami na przykład stosując medycynę naturalną. W takiej sytuacji główną metodą usuwania choroby jest  terapia Rife’a generatorem plazmowym, która jest uważana za najskuteczniejszy sposób walki z tą podstępną chorobą. Fale przenikają przez ciało osoby, która jest poddawana terapii. To powoduje, że drobnoustroje są usuwane ze wszystkich tkanek w organizmie. Bardzo dobre efekty przynosi także ozonoterapia oraz terapie witaminowe, które są często stosowane w gabinetach medycyny naturalnej. Takie naturalne metody leczenia mają głównie za zadanie szybkie usunięcie toksyn z organizmu oraz regenerację uszkodzonych tkanek i narządów.

Podsumowując, najlepszą ochroną przed boreliozą jest unikanie spacerów w miejscach zalesionych. Leczenie boreliozy nie należy do najłatwiejszych, w tym wypadku ważne jest szybkie rozpoznania. Pamiętajmy, aby dokładnie oglądać swoje ciało po spacerach na łonie natury, wówczas możemy uniknąć zakażenia lub szybko na nie zareagować, wówczas leczenie okaże się skuteczniejsze.